محیطهای درمانی

 

بر مبنای جدیدترین آمار، هر ساله بیش از 98000 نفر در بیمارستان های کشور آمریکا به دلیل خطاهای قابل پیشگیری پزشکی و درمانی جان خود را از دست می دهند. نکته غم انگیز در این بررسی این است که بیشتر این خطاها به دلیل عدم اشراف تیم درمانی به سابقه پزشکی بیمار و تجویز های اشتباه حاصل از این عدم اطلاع از سوابق رخ می دهد. وجود این چنین معضلاتی موجب شده که بحث به کارگیری فناوری اطلاعات در بیمارستان ها و محیط های درمانی در دنیا بسیار جدی تلقی شود. به عبارت دیگر وجود این معضلات به نوعی اصلی ترین دلیل برای ایجاد سیستم اطلاعات بیمارستانی یا Hospital Information System (HIS) در بیمارستان ها می باشد.

 برای یک سیستم اطلاعات بیمارستانی یا HIS استاندارد آنچه دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد، یکپارچه بودن اجزای آن است. با توجه به این امر بهره گیری از شبکه های کامپیوتری کارآمد به عنوان زیرساخت HIS در بیمارستان های دنیا هر روز اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

 برای پیاده سازی شبکه های کامپیوتری در بیمارستان ها، باید استانداردهایی متفاوت از سایر محیط های کاری مد نظر قرار گیرند. این امر بدان جهت است که تاخیر و یا قطع ارتباط در یک شبکه بیمارستانی که داده های حیاتی بیماران در آن رد و بدل می شود می تواند آثار سوء جبران ناپذیری داشته باشد. از سوی دیگر امنیت و سازگاری با طیف گسترده ای از تجهیزات متصل به شبکه از سایر قابلیت های استاندارد یک شبکه بیمارستانی کارآمد محسوب می شود.

لزوم به کارگیری شبکه های بی سیم در محیط های درمانی:

نکته بسیار قابل توجه در شبکه های بیمارستانی بحث Mobility می باشد. امروزه در بیمارستان های دنیا پرونده سلامت بیماران یا Electronic Health Record (EHR) شامل:

 - اطلاعات بالینی

- عکس های درمانی

- اطلاعات دارویی

- سوابق بیماری ها

- نسخه های قبلی

- و . . .

در هر نقطه از محیط درمان، در اختیار کادر درمانی قرار می گیرد. علاوه بر تجمیع اطلاعات فوق در یک سیستم،دسترسی سریع به این اطلاعات در محیط درمانی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد، به خصوص در مواقع اضطرار که جان بیماران به خطر افتاده و تصمیم گیری های سریع و بدون خطا با توجه به سوابق بیمار باید توسط کادر درمانی اتخاذ گردد.

با توجه به این امر امروزه در شبکه های کامپیوتری بیمارستانی دنیا مبحث مهمی چون:

 “EHR at the point of care”

 یا دسترسی به پرونده سلامت بیماران در کنار تخت آنها (محل ارائه درمان) مطرح شده است. 

 با این امکان و ایجاد سهولت دسترسی به اطلاعات درمانی در هر مکان، بازده کار کادر درمانی بالا رفته و امکان سرویس دهی آنها به بیماران بیشتری در زمان مشخص فراهم خواهد آمد که این امر با صرفه جویی مناسب در هزینه ها موجب درآمد زایی بیشتر بیمارستان نیز خواهد شد.

 از سوی دیگر با وجود بستر بی سیم به عنوان زیر ساخت شبکه بیمارستانی امکان ایجاد سیستم تماس مستقیم با کادر درمانی تحت سیستم VoIP فراهم خواهد آمد.  همچنین امکان مشاهده مکان و کنترل تجهیزات گران قیمت درمانی در بیمارستان ها که دائماً جابجا می شوند، در سیستم Asset Tracking بیمارستان با استفاده از تگ های RFID و WiFi، تنها تحت یک بستر شبکه بی سیم مطمئن ممکن خواهد بود.

وجود نیازهایی چون موارد فوق در محیط های درمانی دنیا، استفاده ازشبکه های کامپیوتریبی سیماستاندارددر آنها را به الزامی تفکیک ناپذیر از سیستم اطلاعات بیمارستانی در این محیط ها بدل ساخته است.

لزوم به کارگیری شبکه های بی سیم سازمانی (Enterprise) در بیمارستان ها:

در قسمت قبل نشان داده شد که چرا یکHISاستاندارد بدون زیرساخت شبکه بی سیم لزوماً کارآمد نخواهد بود، ولی در این قسمت باید به این نکته اشاره شود که چه نوع زیرساخت بی سیمی به این منظور مناسب است. الزامات زیر بیمارستان ها را ملزم می کند که از تجهیزات شبکه های بی سیم در رده Enterprise به عنوان زیرساخت HISخود استفاده کنند:

به کار گیری طیف متنوعی از تجهیزات برای ارتباط با زیرساخت شبکه مانند تبلت، گوشی های تلفن همراه هوشمند ، لپ تاپ وPC، گوشی هایVoIP، اسکنر Tagهای RFIDیاWiFiو . . . بصورت امن و با دسترسی مجاز به بعضی و یا کل منابع موجود در شبکه ، درHISموجب می شود که وجود قابلیتBYOD (Bring Your Own Device)یکی از الزامات شبکه بی سیم که به عنوان زیر ساختHISاستفاده می شود مد نظر قرار گیرد.

پشتیبانی از استاندارد امنیتیHIPAAتنها در شبکه های بی سیمEnterpriseممکن است. این استاندارد در ارتباط با حفظ امنیت داده های مرتبط با سلامت بیماران تنظیم شده و در بیمارستان های روز دنیا در بهره گیری از تجهیزات ارتباطی بی سیم در محیط های درمانی بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

وجود زیر ساختی مطمئن با سرعت مناسب ، تاخیر کم و بدون قطعی از الزاماتHISاست. به عبارت دیگر زیر ساخت شبکهHISدر بیمارستان ها به نوعی با جان بیماران سروکار دارد و اگر قطع شود یا کند باشد جان بیماران مورد تهدید قرار می گیرد، به همین دلیل باید از تجهیزاتی به این منظور بهره گرفت که امکان کندی یا قطعی در آن کم باشد.

علاوه بر موارد فوق، شبکه های پیاده سازی شده با تجهیزات شبکه های بی سیم سازمانی دربیمارستان ها و مراکز درمانیمی توانند پاسخ گوی نیازهایی مانند موارد زیر باشند:

عدم نیاز به استفاده از اقلام و تجهیزاتPassiveمانند داکت های پلاستیکی و پریز و سوکت و کابل های اتصال  در محیط بیمارستان که می توانند محل تجمیع آلودگی و میکروبی باشند که این امر سبب کاهش هزینه های عملیاتی استریل نمودن محیط و افزایش بهداشت محیطی می شود.

با توجه به متحرک بودن کادر درمانی، قابلیت دسترسی بی سیم به داده ها در هر مکان تحت سیستم جامع انفورماتیک بیمارستان با تجهیزات شبکه بی سیمEnterpriseبه سادگی در هر لحظه به صورتReal Timeامکان پذیر است.

امکان بهره گیری از تجهیزات قابل حمل مانندTabletو یا سایرhand heldها در شبکه های بی سیمEnterpriseبرای مشاهده اطلاعاتحیاتی بیماران و همچنین به منظور تسریع دسترسی به مدارکی چون نتایج رادیو گرافی ، نتایج سی تی اسکن ، نتایج آزمایش ها و... فراهم آمده است.

با توجه به اهمیت لحظه ها در امور درمانی و بیمارستانی، لزوم عیب یابی سریع و آسان و مانیتورینگ پیوسته شبکه دسترسی به داده ها و برطرف سازی نقایص احتمالی شبکه کامپیوتری، لزوم راه اندازی شبکه بی سیم یکپارچه و دارای مدیریت متمرکز را افزون می کند که این ضرورت با استفاده از کنترلر ها و نرم افزار های مدیریتیبه کار گرفته شده در شبکه های بی سیمEnterprise قابل تامین می باشد به نحویکه دلیل، نحوه بروز و مکان دستگاه خراب در صورت اختلال در دسترسی به شبکه و داده ها در محیط گسترده و پیچیده ی بیمارستانی براحتی قابل تشخیص و برطرف سازی است.

امکان بهره گیری از نرم افزارهای جامع مدیریتی شبکه های بی سیمEnterpriseبرای مکان یابی لحظه ای کادر درمانی و تجهیزات خاص پزشکی در حداقل زمان ممکن با بهره گیری ازTagهایRFIDو یا سایر تجهیزاتWiFi.

امکان راه اندازی سیستم جامعVoIPجهت ارتباط صوتی بی سیم با کیفیت مناسب با کادر درمانی در کلیه فضاهای تحت پوشش شبکه

امکان نصب و راه اندازی سریع و کارآمد شبکه به شکلی که نیازی به تعطیل کردن موقت فعالیت های بخش برای ایجاد بستر شبکه در آن نیست.

سازگاری کامل با سیستم های انبار داری بیمارستانی مبتنی بر فناوری اطلاعات.

 

 

مشتریان ساخت سیستم

Amar3.pngArya-Sasol.jpgcl-02.jpgcl-04.jpgcl-05.jpgcl-07.jpgcl-08.jpgcl-09.jpgcl-10.jpg
JoomShaper