محیطهای صنعتی

امتیازات شبکه های کامپیوتری بی سیم نظیر Mobility و عدم وابستگی کاربران به محل استقرار خود برای ارتباط با شبکه سازمان ، سرعت بالا در پیاده سازی و توسعه آسان شبکه موجب استقبال روزافزون از شبکه های بی سیم شده است. در کنار این مزایا ، امروزه سازمان ها نیازمند شبکه های بی سیم با ایمنی بالا هستند که امکان اعمال سیاست های مدیریتی و امنیتی را دارا باشند. با توجه به عدم توانایی شبکه های بی سیم Stand alone مبتنی بر یک یا چند Access Point مستقل از هم در برآورده ساختن این نیازمندی ها ، استفاده از شبکه های بی سیم مبتنی بر کنترلر های مرکزی موسوم به شبکه های بی سیم Enterprise یا سازمانی مطرح و عملیاتی شده است.

تفاوت عمده شبکه های بی سیم Enterprise با نسل قبلی شبکه های بی سیم این است که در این شبکه ها کلیه نقاط شبکه و Access Point ها از یک نقطه که همان کنترلر شبکه است مدیریت و مانیتور شده و کلیه سیاست های امنیتی و مدیریتی از سمت کنترلر به Access Point ها و سپس کاربران منتقل می گردند.

قابلیت های گسترده شبکه های بی سیم Enterprise از یک سو و نیازمندی های مختلف کاربران به کاربردهای شبکه های بی سیم از سوی دیگر موجب شده در دنیای امروز بهره گیری از شبکه های بی سیم در محیط های اداری ابعاد جدی تری به خود بگیرد.

در ادامه تلاش می شود به برخی از کاربردهای شبکه های بی سیم سازمانی در محیط های اداری اشاره شود.

 عنایت داشته باشید که این کاربردها همگی به صورت همزمان می توانند با وجود یک بستر شبکه بی سیم قابل اطمینان تعریف شوند.

1- ایجاد Mobility و دسترسی به اطلاعات در هر نقطه از سازمان برای مدیران و کارکنان

 در سازمان ها کاربران زیادی وجود دارند که در محوطه های داخلی و خارجی ساختمان ها در حال حرکت هستند. پیاده سازی بستر شبکه دسترسی به صورت بی سیم در یک محیط سازمانی برای این دسته از کاربران با فراهم آوردن قابلیت اتصال برای انواع تجهیزات پردازشی قابل حمل (Portable ) مانند انواع کامپیوتر های قابل حمل می تواند به مکانیزه کردن و اتوماسیون بسیاری از روال های نظارتی ، مدیریتی و جمع آوری اطلاعات در یک سازمان کمک کرده و کارشناسان و مدیران صنعتی را قادر سازد به صورت Paperless ، فرم ها و چک لیست های گوناگون را به صورت Online تکمیل نمایند.

وجود یک بستر شبکه بی سیم همچنین موجب می شود که هنگام نیاز به اطلاعات فنی و علمی، هم زمان با بازدید و در هر مکانی از سازمان شامل اتاق های جلسات، سالن های سمینار، اتاق کارکنان و حتی سوله های صنعتی و محیط های خارج ساختمانی دسترسی به مستندات الکترونیکی وجود داشته باشد.

برای کاربران در حال حرکت در محدوده تحت پوشش شبکه های بی سیم Enterprise امکان تعریف سیاست های دسترسی به شبکه به صورت یکپارچه با شبکه کابلی و سرورهای موجود هم وجود دارد به شکلی که در هر نقطه از یک محیط صنعتی، فارغ از محل جغرافیایی آن نقطه، کاربر می تواند با همان سیاست های دسترسی به شبکه سازمانی که برای او از قبل تعریف شده، از شبکه بی سیم نیز استفاده کند.

مناسب است ذکر شود هم اکنون در کشورمان در سه وزارت خانه دولتی و چندین دانشگاه، کارخانه و شرکت پتروشیمی این بستر با هدف ایجاد Mobility برای مدیران و کارکنان پیاده سازی شده است.

2- بستر کارآمد برای ارتباطات صوتی

 در محیط های اداری به دلیل گستردگی فضای جغرافیایی و در حال حرکت بودن بسیاری از کارکنان به خصوص کارکنانی که وظیقه نظارتی به عهده دارند، برای برقراری ارتباط صوتی به ناچار از انواع بی سیم بهره گیری می شود که این امر از لحاظ فنی محدودیت هایی را به سازمان ها تحمیل نموده است از جمله:

- کیفیت نه چندان مناسب صدا

- عدم امکان مکالمه همزمان به صورت دو طرفه یا Full Duplex

- امکان شنود مکالمات توسط سایر کارکنان به صورت اتفاقی

- الزام به بهره گیری از قابلیت PTT (Push To Talk) برای آغاز مکالمات

با توجه به محدودیت های فوق در حال حاضر در دنیا از تکنولوژی VoWLAN یا Voice Over Wireless LAN برای بر قراری ارتباط صوتی تحت بستر شبکه بی سیم استفاده می شود. این تکنولوژی با ایجاد بستر مناسب برای بهره گیری از تجهیزات VoIP به شما امکان بهره گیری از IP Phone های بی سیم را در محیط خواهد داد که از هیچ یک از محدودیت های فوق برخوردار نبوده و امکانات بسیار زیادی را در اختیار کارکنان قرار می دهد.

تجهیزات شبکه های بی سیم Enterprise با تکنولوژی VoWLAN و انواع تجهیزات بی سیم VoIP کاملاً سازگار بوده و می تواند بستر بهره گیری از این تجهیزات را در محیط های سازمانی برای شما فراهم سازد.

از این راهکار در سازمان های داخل کشور به ویژه آن دسته از سازمان ها که در محدوده های شهری موظف به رعایت قوانین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می باشد استفاده گسترده ای شده است.

3- ایجاد دسترسی موقت به منابع شبکه یا اینترنت برای مهمانان

معمولا تمامی سازمان های اداری نیاز دارند امکان دسترسی به اینترنت را برای میهمانان و بازدیدکنندگان بعضا خارجی یا داخلی خود در نقاط مختلف محیط سازمانی فراهم نمایند که تجهیزات شبکه  بی سیم Enterprise قادر هستند این امکان را با رعایت سطوح امنیت اطلاعات به بهترین وجه در کل فضای تحت پوشش شبکه فراهم سازند.

4- ایجاد دسترسی شبکه برای کمپ ها و خوابگاه های سازمانی

 سرعت پیاده سازی شبکه های بی سیم Enterprise از یک سو و سهولت مدیریت کاربران و یکپارچه سازی شبکه بی سیم با شبکه فعلی سازمان از سوی دیگر موجب شده که این شبکه ها در کمپ ها و خوابگاه های موقت یا دائم سازمانی کاربرد داشته باشند. با این امکان کاربران بدون نگرانی از نوع تجهیزات قابل اتصال به شبکه در هر نقطه ای می توانند از منابع شبکه بهره گیری نمایند.

به عنوان نمونه هم اکنون در کشورمان با بهره گیری از بستر شبکه های بی سیم Enterprise امکان دسترسی به اینترنت به صورت همزمان برای 4000 کاربر در 10 بلوک خوابگاهی در دانشگاه شهید بهشتی تهران فراهم شده است.

5- ایجاد شبکه ای یکپارچه در محیط های Indoor و Outdoor

 تجهیزات شبکه های بی سیم Enterprise در محوطه های بیرون ساختمانی (محیط های Outdoor ) هم به خوبی قابل نصب هستند و می توانند به صورت یکپارچه با تجهیزات نصب شده در محوطه های درون ساختمانی (محیط Indoor )کار کنند. در حال حاضر در میان تجهیزات بی سیم در رده Enterprise تجهیزات با استانداردهای IP-65 و IP-67 وجود دارند که به خوبی در مقابل شرایط محیطی در فضای Outdoor مقاوم سازی شده و بدون هیچ گونه نگرانی هم اکنون در مناطق گرمسیر و سردسیر مورد استفاده قرار می گیرند.

جالب است بدانید هم اکنون این تجهیزات در عسلویه که هم از لحاظ دما و رطوبت و هم از لحاظ گردوغبار محیطی یکی از نامناسب تری محیط های Outdoor محسوب می شود به خوبی در حال کار هستند.

6- جداسازی بستر اینترنت از شبکه سازمانی

نگرانی از حملات سایبری و حفظ امنیت اطلاعات حساس سرورهای شبکه در محیط های سازمانی از دغدغه های روزمره مدیران شبکه محسوب می شود. با توجه به اینکه حملات سایبری و نفوذ به شبکه های سازمانی به خصوص در سال های اخیر غالباً از درگاه اتصال شبکه اینترنت به شبکه سازمان صورت می پذیرد، یکی از مطمئن ترین و کارآمدترین راه کارها برای دفع این حملات جدا سازی کامل شبکه سازمانی از شبکه اینترنت می باشد.

لازم به ذکر است که این راه کار در سال گذشته توسط سازمان فناوری اطلاعات کشور به عنوان مطمئن ترین راهکار برای این معضل به شرکت ها و سازمان های داخل کشور توصیه شده است. برای عملیاتی کردن این راهکار بسیاری از سازمان ها از بستر شبکه بی سیم برای جدا سازی دسترسی به اینترنت در سازمان بهره گیری نموده اند. این امر بدان جهت مدت نظر بوده که این جداسازی فیزیکی با شبکه کابلی از لحاظ ابعاد هزینه ای و همچنین از لحاظ ابعاد عملیاتی ، فنی و زمان بری اجرا نسبت به شبکه بی سیم از پیچیدگی های بیشتری برخوردار است.

 

مشتریان ساخت سیستم

Amar3.pngArya-Sasol.jpgcl-02.jpgcl-04.jpgcl-05.jpgcl-07.jpgcl-08.jpgcl-09.jpgcl-10.jpg
JoomShaper